Princip ultrazvukového čištění zubů,
aneb když prevence nestačí
Psi & kočky
Stav chrupu je ovlivněn několika faktory. Jedná se zejména o vliv genetiky, stravy a také velikosti samotného jedince. Některá plemena jsou více náchylná k tvorbě zubního plaku a usazování zubního kamene než jiná. U psů se jedná se především o menší plemena psů jako je čivava, yorkšírský teriér, jezevčík, malý knírač apod. U kočiček obvykle výrazné meziplemenné rozdíly nebývají. V každém případě je zde velice důležitá prevence. Ta spočívá v pravidelném čištění zubů či přimíchávání podpůrných prostředků (např. mořská řasa Kelpa) do běžné krmné dávky. K čištění zubů se využívá speciální enzymatická pasta (obvykle s masovou příchutí) nebo gel, které je možno zakoupit buď u veterinárního lékaře nebo v obchodě se zvířecími potřebami. Pastu lze nanést na kartáček nebo prst a krouživými pohyby aplikovat na zuby. Funkční jsou i jiné potravinové doplňky jako např. žvýkací tyčinky. Rovněž okusování masitých kostí je výbornou prevencí. V tomto směru je však zapotřebí připomenout, že je dobré se vyvarovat zkrmování vařených/pečených kostí. Ty mají tendenci ke štěpění a mohlo by se tak poměrně jednoduše stát, že odštípnutá část kosti uvízne vašemu mazlíčkovi v trávicím traktu, což může se být velmi závažná a bolestivá záležitost.
Někdy však ani prevence nestačí. Tehdy musí přijít na řadu profesionální čištění zubů. Ultrazvukové čištění zubů je šetrný způsob, jakým lze zbavit Vašeho chlupáče zubního kamene. Probíhá v mírné anestezii, aby se předešlo stresování zvířete a zároveň bylo možné pečlivě vyčistit i tu část zubu, která se nachází pod dásní. Přístroj sám o sobě během čištění vydává pisklavý zvuk a proudí z něj menší množství chladící vody, což jsou další faktory, které znemožňují použití ultrazvuku bez anestesie. Po odstranění zubního kamene přichází na řadu leštění zubů speciální pastou, aby byl povrch hladký a znesnadnilo se tak usazování nečistot. Na závěr se ještě nanese pasta s obsahem stříbra, která díky antimikrobním a protizánětlivým účinkům napomůže hojení dásní a také slouží jako prevence infekce.
Pokud se pravidelná péče o zuby zanedbá, může se v dutině ústní rozvinout gingivitis (zánět dásní), mohou začít ustupovat dásně, odhalovat se krčky, ba dokonce se zuby mohou rozkývat a začít bolet. Navíc ve chvíli, kdy u zvířete vznikne větší množství zubního kamene a gingivitis, není to již záležitost pouze dutiny ústní ale celého těla. Bakterie z tlamy totiž začnou pronikat přes poškozené dásně do krevního řečiště a postupně tak zatěžovat ledviny i srdce a tomu je vždy lepší předejít.
Zajímejte se proto o dutinu ústní vašeho chlupáče. 😊